11.09.2013

46 film per gli EFA (Oscar europei) 2013

 

lagrandebellezza_600

I 46 film selezionati per le nomination agli EFA (gli Oscar Europei) 2013

8-PALLO
8-BALL
Finland, 108 min
DIRECTED BY: Aku Louhimies
WRITTEN BY: Jari Olavi Rantala
PRODUCED BY: Tero Kaukomaa & Marko Antila

TΟ ΑΓΟΡΙ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ (TO AGORI TROI TO FAGITO TOU POULIOU)
BOY EATING THE BIRD'S FOOD
Greece, 80 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Ektoras Lygizos
PRODUCED BY: Giorgos Karnavas, Ektoras Lygizos, Elina Psykou & Argyris Papadimitropoulos

Η ΑΙΏΝΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΉ ΤΟΥ ΑΝΤΏΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΆ (I AIONIA EPISTROFI TOU ANTONI PARASKEUA)
THE ETERNAL RETURN OF ANTONIS PARASKEVAS
Greece, 88 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Elina Psykou
PRODUCED BY: Giorgos Karnavas & Elina Psykou

LOS AMANTES PASAJEROS
I'M SO EXCITED!
Spain, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Pedro Almodóvar
PRODUCED BY: Agustín Almodóvar & Esther García

ANNA KARENINA
UK, 124 min
DIRECTED BY: Joe Wright
WRITTEN BY: Tom Stoppard
PRODUCED BY: Tim Bevan, Eric Fellner & Paul Webster

ARAF
ARAF- SOMEWHERE IN BETWEEN
Turkey/France/Germany, 124 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Yeşim Ustaoğlu
PRODUCED BY: Yeşim Ustaoğlu & Serkan Çakarer

ÄTA SOVA DÖ
EAT SLEEP DIE
Sweden, 104 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Gabriela Pichler
PRODUCED BY: China Åhlander

BERBERIAN SOUND STUDIO
UK, 92 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Peter Strickland
PRODUCED BY: Keith Griffiths & Mary Burke

THE BEST OFFER
Italy, 130 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Giuseppe Tornatore
PRODUCED BY: Isabella Cocuzza & Arturo Paglia

BLANCANIEVES
Spain/France, 104 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Pablo Berger
PRODUCED BY: Ibon Cormenzana, Jérôme Vidal & Pablo Berger

BORGMAN
The Netherlands/Belgium/Denmark, 113 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Alex van Warmerdam
PRODUCED BY: Marc van Warmerdam, Eurydice Gysel, Koen Mortier, Tine Mosegaard & Mogens Glad

THE BROKEN CIRCLE BREAKDOWN
Belgium, 100 min
DIRECTED BY: Felix van Groeningen
WRITTEN BY: Carl Joos & Felix van Groeningen
PRODUCED BY: Dirk Impens

THE CONGRESS
Israel/Germany/Poland/Luxembourg/France/Belgium, 120 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Ari Folman
PRODUCED BY: Ari Folman, Reinhard Brundig & Robin Wright

ЦВЕТЬТ НА ХАМЕЛЕОНА (CVETAT NA HAMELEONA)
THE COLOUR OF THE CHAMELEON
Bulgaria, 111 min
DIRECTED BY: Emil Christov
WRITTEN BY: Vladislav Todorov
PRODUCED BY: Vladislav Todorov & Bouriana Zakharieva

DANS LA MAISON
IN THE HOUSE
France, 105 min
DIRECTED BY: François Ozon
WRITTEN BY: François Ozon, freely adapted from the play "The Boy in the last Row" by Juan Mayorga
PRODUCED BY: Eric & Nicolas Altmayer

DJÚPIÐ
THE DEEP
Iceland/Norway, 92 min
DIRECTED BY: Baltasar Kormákur
WRITTEN BY: Jón Atli Jónasson & Baltasar Kormákur
PRODUCED BY: Agnes Johansen & Baltasar Kormákur

ДОЛГАЯ СЧАСТЛИВАЯ ЖИЗНЬ (DOLGAYA SCHASTLIVAYA ZHIZN)
A LONG AND HAPPY LIFE
Russia, 77 min
DIRECTED BY: Boris Khlebnikov
WRITTEN BY: Alexander Rodionov & Boris Khlebnikov
PRODUCED BY: Roman Borisevich, Alexander Kushaev

DOM ÖVER DÖD MAN
THE LAST SENTENCE
Sweden, 120 min
DIRECTED BY: Jan Troell
WRITTEN BY: Klaus Rifbjerg & Jan Troell
PRODUCED BY: Francy Suntinger

EPIZODA U ZIVOTU BERACA ZELJEZA
AN EPISODE IN THE LIFE OF AN IRON PICKER
Bosnia & Herzegovina/France/Slovenia, 74 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Danis Tanović
PRODUCED BY: Amra Bakšić Čamo & Čedomir Kolar

LA GRANDE BELLEZZA
THE GREAT BEAUTY
Italy/France , 140 min
DIRECTED BY: Paolo Sorrentino
WRITTEN BY: Paolo Sorrentino & Umberto Contarello
PRODUCED BY: Nicola Giuliano & Francesca Cima

GRENZGÄNGER
CROSSING BOUNDARIES
Austria, 88 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Florian Flicker
PRODUCED BY: Viktoria Salcher & Mathias Forberg

GRZELI NATELI DGEEBI
IN BLOOM
Germany/Georgia/France, 104 min
DIRECTED BY: Nana Ekvtimishvili & Simon Gross
WRITTEN BY: Nana Ekvtimishvili
PRODUCED BY: Simon Gross, Marc Waechter & Guilleaume de Seille

HANNAH ARENDT
Germany/Luxembourg/France/Israel, 110 min
DIRECTED BY: Margarethe von Trotta
WRITTEN BY: Pam Katz & Margarethe von Trotta
PRODUCED BY: Bettina Brokemper & Johannes Rexin; Bady Minck, Alexander Dumreicher-Ivanceanu, Antoine de Clermont-Tonnerre & David Silber

HOŘÍCÍ KEŘ
BURNING BUSH
Czech Republic, 234 min
DIRECTED BY: Agnieszka Holland
WRITTEN BY: Štěpán Hulík
PRODUCED BY: Antony Root, Tereza Polachová, Tomáš Hrubý & Pavla Kubečková

IMAGINE
Poland/France/Portugal, 105 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Andrzej Jakimowski
PRODUCED BY: Andrzej Jakimowski, Vladimir Kokh & François d'Artemare

LO IMPOSIBLE
THE IMPOSSIBLE
Spain, 114 min
DIRECTED BY: Juan Antonio Bayona
WRITTEN BY: Sergio G. Sánchez & María Belón
PRODUCED BY: Belén Atienza, Álvaro Augustín, Ghislain Barrois & Enrique López Lavigne

L'INCONNU DU LAC
STRANGER BY THE LAKE
France, 110 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Alain Guiraudie
PRODUCED BY: Sylvie Pialat

ИЗМЕНА (IZMENA)
BETRAYAL
Russia, 115 min
DIRECTED BY: Kirill Serebrennikov
WRITTEN BY: Natalia Nazarova & Kirill Serebrennikov
PRODUCED BY: Sabina Eremeeva

KAPRINGEN
A HIJACKING
Denmark, 99 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Tobias Lindholm
PRODUCED BY: Tomas Radoor & Rene Ezra

KON-TIKI
Norway/Denmark/UK/Germany/Sweden, 113 min
DIRECTED BY: Joachim Rønning & Espen Sandberg
WRITTEN BY: Petter Skavlan
PRODUCED BY: Aage Aaberge & Jeremy Thomas

KRUGOVI
CIRCLES
Serbia/Germany/France/Croatia/Slovenia, 112 min
DIRECTED BY: Srdan Golubović
WRITTEN BY: Srdjan Koljević & Melina Koljević
PRODUCED BY: Jelena Mitrović, Alexander Ris, Emilie Georges, Boris T. Matić & Danijel Hočevar

החלל את לאםל (LEMALE ET HA'HALAL)
FILL THE VOID
Israel, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Rama Burshtein
PRODUCED BY: Assaf Amir

הגבעה מעל (MEHAL HAGIVA)
A STRANGE COURSE OF EVENTS
Israel/France, 98 min
DIRECTED BY: Raphaël Nadjari
WRITTEN BY: Raphaël Nadjari & Geoffrey Grison
PRODUCED BY: Caroline Bonmarchand, Marek Rozenbaum & Itai Tamir

MÔJ PES KILLER
MY DOG KILLER
Slovakia/Czech Republic, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Mira Fornay
PRODUCED BY: Juraj Buzalka, Viktor Schwarcz & Mira Fornay

OH BOY!
Germany, 83 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Jan Ole Gerster
PRODUCED BY: Marcos Kantis & Alexander Wadouh

OIKOPEDO 12
BLOCK 12
Cyprus/Greece, 94 min
DIRECTED BY: Kyriacos Tofarides
WRITTEN BY: Panos Stathoyannis & Kyriacos Tofarides
PRODUCED BY: Kyriacos Tofarides

ONLY GOD FORGIVES
Denmark/France, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Nicolas Winding Refn
PRODUCED BY: Lene Børglum, Sidonie Dumas & Vincent Maraval

PARADIES: GLAUBE
PARADISE: FAITH
Austria/Germany/France, 113 min
DIRECTED & PRODUCED BY: Ulrich Seidl
WRITTEN BY: Ulrich Seidl & Veronika Franz

POZITIA COPILULUI
CHILD'S POSE
Romania, 112 min
DIRECTED BY: Călin Peter Netzer
WRITTEN BY: Razvan Radulescu & Călin Peter Netzer
PRODUCED BY: Călin Peter Netzer & Ada Solomon

ROSIE
Switzerland, 106 min
DIRECTED BY: Marcel Gisler
WRITTEN BY: Marcel Gisler & Rudolf Nadler
PRODUCED BY: Susann Rüdlinger

THE SELFISH GIANT
UK, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Clio Barnard
PRODUCED BY: Tracy O'Riordan

SOM DU SER MEG
I BELONG
Norway, 112 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Dag Johan Haugerud
PRODUCED BY: Yngve Sæther

SVECENIKOVA DJECA
THE PRIEST'S CHILDREN
Croatia/Serbia, 93 min
DIRECTED BY: Vinko Brešan
WRITTEN BY: Mate Matišić & Vinko Brešan
PRODUCED BY: Ivan Maloča

SYNGUÉ SABOUR, PIERRE DE PATIENCE
THE PATIENCE STONE
France/Germany/Afghanistan, 102 min
DIRECTED BY: Atiq Rahimi
WRITTEN BY: Atiq Rahimi & Jean-Claude Carrière
PRODUCED BY: Michaël Gentile

W IMIĘ
IN THE NAME OF
Poland, 96 min
DIRECTED BY: Małgośka Szumowska
WRITTEN BY: Małgośka Szumowska & Michał Englert
PRODUCED BY: Agnieszka Kurzydło

WHAT RICHARD DID
Ireland, 87 min
DIRECTED BY: Lenny Abrahamson
WRITTEN BY: Malcolm Campbell
PRODUCED BY: Ed Guiney